Zvýšení ceny cukru v Bělorusku: Samohonku potřebují vyrábět i místní
Bělorusko se řadí mezi poměrně velké výrobce a exportéry cukru. Tento fakt je poměrně známý stejně jako to, že cukr je dodáván především do Ruska. Cena cukru dlouhodobě stagnovala a Bělorusko nemělo důvod jej zdražovat. Situace se rázem změnila. Válka na Ukrajině se negativně podepsala také v tomto odvětví. Nyní Bělorusko cukr zdraží, a to poprvé od roku 2016. Důvod je jasný, chce zabránit jeho masivnímu vývozu do Ruské federace.
Obří cenový rozdíl oproti Rusku
Přesně tak, cenový rozdíl je v podstatě dvojnásobný. Odborníci tedy předpokládají, že by vývoz této komodity z Běloruska mohl být až dvojnásobný. Tím pádem je logické, že Bělorusko potřebuje svůj trh ochránit. Pokud ale Rusko bude cukr potřebovat, pak si o něj Putin klidně řekne. Ostatně běloruský prezident Lukašenko je na něm v mnoha ohledech doslova závislý.
Až 3 kg cukru na obyvatele
Poptávka po cukru letos neskutečně vzrostla s tím, že v loňském roce se běžně prodávalo zhruba 1 až 1,5 kg na osobu. Letos už se jedná o 3 kg, tedy dvojnásobné množství. V potaz se přitom berou nejen dospělí lidé, ale také děti! Není přitom možné, aby člověk takovéto množství cukru dokázal zkonzumovat. jednak by mu to nejspíše nechutnalo a jednak by si také zadělávat na zdravotní potíže. Přesto je třeba říct, že v určitém odvětví si takto vysoké množství cukru místo najde. Vyrábí se z něj samohonka.
Prosperující segment
Nepochybně. Bělorusko vyprodukuje denně nějakých 4,8 tisíce tun cukru. Za normální situace se cukr z této země dostal do různých států, nicméně nyní se musí orientovat jen na východ, kde mají cukrovary Skidel, Slutsk, Gorodeya a Zhabinka odbyt. Nyní to opravdu navíc vypadá, že většina cukru půjde na onu samohonku.
http://www.cukr-listy.cz/on_line/2022/PDF/32-36.pdf
Náhledové foto: Pixabay
Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.