Zvýšení platů ústavních činitelů. Realita, která nás asi bohužel nemine

Politik

Zvyšování finančního ohodnocení politiků působí na veřejnost většinou jako červená barva na býka. Od nového roku nás to ale zřejmě opět čeká. Veřejné diskuse o tomto tématu se totiž rozjely naplno a do dění se samozřejmě zapojil i prezident republiky. Pokud vás zajímá, o kolik by se platy ústavních činitelů měly zvednout, za jakých okolností k této situaci dojde a jaké jsou postoje prezidenta a některých politiků, jste na správném místě. Na tuto problematiku se totiž zaměříme mnohem podrobněji.

Jak to bude s novelou zákona?

Podle vládní novely, jež by mohla být odsouhlasena, by měly platy politiků zůstat na hranici 2,5 násobku průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře. Aktuálně platné zákonné normy hovoří úplně jinak. Podle nich by se mělo jednat o celkem 2,75 násobku této částky. Tím pádem bez novelizace reálně od nového roku hrozí skokové zvýšení platu ústavních činitelů. Ti by si aktuálně přilepšili o slušných 20 %, což není zrovna nejméně.   

O kolik?

Na prostou otázku v tomto případě poněkud složitější odpověď. Plat poslance by tedy po zvýšení činil 90 600 korun, což by bylo o 14 700 korun více oproti stávajícímu stavu. Pokud by prošla novela, přišli by si poslanci navíc jen o 6 500 korun. V případě ministrů jde o částku 28 100 korun, při novele 12 400 korun navíc. A co prezident? Ten by si přišel na 302 000, respektive 274 500 korun. Tato částka se nedaní a prezident neplatí ani zdravotní, ani sociální pojištění.

A závěr?

Ten si můžete udělat sami, až novela opět přijde na přetřes. Znovu budeme součástí obrany zvýšení platů s tím, že si to politici zaslouží. Stejně tak se setkáme s populistickými gesty jasně hovořícími pro zmrazení platů. A finále? Váhání, váhání a nakonec zvýšení. Nebo si myslíte, že to dopadne jinak?

Radek Štěpán

Peníze mě fascinují a zajímají. Něco o nich vím a rád se s vámi o vše podělím.